SO-didaktik firar ämnen i samspel

Med det senaste numret "Ämne och ämnessamspel" i fokus firade SO-didaktik alla publikationer på skolan i tisdags tillsammans med deltagande lärare och forskare som gäster i tisdags kväll. För första gången har ett universitet, Karlstad universitet genom docent Martin Stolare, varit gästredaktörer för tidskriften. Från Globala har Maria Johansson (lektor) och Ulrik Holmberg (lektor) varit redaktörer och Eva van Bennekom (bildlärare Estet) har som vanligt stått för den snygga layouten. Vi har två författare på skolan också; Lina Sandahl som skrivit utifrån "Välfärdspromenaden - autenticitet som metod" med SPRI & Tess Britton som tipsar om "Ämnesdidaktiska mötesplatser - ny arena för långsiktig skolutveckling".

Läs/ladda ned senaste numret här!

Vad är SO-didaktik?

Forskning och utveckling på Globala gymnasiet

Dela:
Kategorier: