Filmfestival på Bio Rio

Den 17:e mars i år var det dags för estet-treornas filmfestival på Bio Rio, där de fick visa upp sina gymnasiearbeten. De har för kurserna ”Estetisk kommunikation”, ”Samhälle 3” och ”Svenska 3” skapat korta dokumentärfilmer med tema mänskliga rättigheter.

Filmerna har berört allt från barns rättigheter i skolan och vardagsrasism till sexköpslagar och HBTQ-personers rättigheter. Men den gemensamma nämnaren är då mänskliga rättigheter, och Globala gymnasiets rektor Pernilla Ericols förklarar varför: ”Jo, men det har ju varit vårt tema väldigt länge, och det är även en profilfråga för oss på Globala gymnasiet. Det har också varit kopplat till Amnesty tidigare, då de har en filmfestival som berör mänskliga rättigheter där eleverna kunde skicka in sina filmer om de ville.” Hon passar även på att lägga till att hon är otroligt stolt över eleverna, speciellt eftersom alla i år har slutfört sina projekt.

När det har blivit dags för den första pausen i filmvisningen samlas alla besökare och elever ute i solen för att diskutera vad de har fått se hittills. Några ser lättade ut, medan flera fortfarande verkar lite smått nervösa inför att deras filmer sedan ska spelas upp. Vi pratar med Olle Nordling som var med och gjorde filmen ”Till salu”. Vi undrar såklart hur det känns att få se sin film på en riktig biograf; ”Det är ju jättehäftigt att skolan har hyrt in oss på Bio Rio, och att få se det på det här viset, istället för att vara i aulan. Det är en helt annan känsla.”

Vi pratade även med skaparna bakom filmen ”Vardagsrasism”, Emile Hjert Goli och Jonna Karke. På frågan om de var nervösa får vi svaren: ”Ja, du skulle sett oss när vi satt där. Vi var mest ’åh nej!’ och kommenterade allting!” säger Emile. ”Det är skitkul att se alla andras filmer, och vad dom har gjort. Men när ens egna kommer, då blir det bara helt...” säger Jonna och skakar skrattande på huvudet. Emile passar också på att lägga till ”Det är lite så, att man tänker själv att det är väldigt dåligt, men sen när man kommer ut här och får höra allas respons så är det mycket kärlek och sånt som sprids. Så man får en mer riktig bild av det.”

Av: Beatrice Briesch, ES14A 

Här kan du se en del av de filmer som visades på festivalen: 

Stigmatisering, prioritering och rätten till hälsa
https://www.youtube.com/watch?v=bev9PUQAQNU
"Det här är en film som belyser vikten av att prioritera psykisk ohälsa. Vi vill uppmärksamma hur dålig tillgång det finns till vård och att en måste inse att psykisk ohälsa är lika allvarlig som fysisk." Emelie Westlander, Saga Graveleij & Tyra Hasselrot

Till Salu
https://www.youtube.com/watch?v=5Nrcog2ollo
"Sveriges unika sexköpslag är ständigt omdebatterad, kritiserad och hyllad. I och med Amnesty Internationals uttalande förra året om att avkriminalisera prostitution bestämde vi oss för att ta reda på mer om fördelar och nack-delar till detta förslag. Resan tog oss ner till södra Sverige, till godhjärtade volontärer och gav oss svar på den avgörande frågan. Hur kan sexhandel regleras för att hjälpa så många som möjligt?" Olle Nordling, Simon Bergstedt, Adam Lindroth, Henrik Nordström

Döm inte boken efter omslaget
https://www.youtube.com/watch?v=dsbPc-rZDG0&feature=youtu.be
" Vår film handlar om etnisk diskriminering i dagens Sverige. Vi har valt att ifrågasätta allas lika värde samt förmedla ett viktigt budskap som är aktuellt för vår samtid." Rohollah Bahmani & Beata Lewinska

Trans i skolan
https://www.youtube.com/watch?v=Q4ebI5fbrt0&feature=youtu.be
"Vår film handlar om att vara ung transperson i en skolmiljö. Vi har intervjuat 2 gymnasieelever och 1 fördetta komvux elev. Alla har sina egna berättelser, hur dom har blivit bemötta av elever och lärare, om att dom har mått dåligt men även mår väldigt bra." Ellen Hellström Persson & Sandra Tjörnmark

ESPAÑA AUTORITARIA - En film om munkavlelagarna i Spanien
https://www.youtube.com/watch?v=bnrvFiL3lTM
"Filmen fokuserar på att upplysa och diskutera kring orsaker och konsekvenser av de lagar som infördes i Spanien i somras, som kallas "munkavlelagarna" och hur de bryter mot mänskliga rättigheter. Amnesty säger såhär om de nya lagarna: "Som vi ser det är den här typen av lagar typiska för icke-demokratiska länder. Det är vaga formuleringar och för Spanien som är en relativt ung demokrati är det allvarligt att man har tagit det här steget tillbaka"." Oscar Westerlund

 

Dela: