Intoleransen och hatet har bytt skepnad

Förra veckan besökte Bilan Osman från stiftelsen Expo Globala gymnasiet där hon föreläste för alla elever på det naturvetenskapliga programmet. Fokus för föreläsningen var främlingsfientlighet. I år ställer denna typ av partier upp i 40 olika kommuner runt om i Sverige. Bilan menade att det är viktigt att ha kunskap om partiernas historiska rötter för att se att de bygger sin politik på en rasistisk ideologi. Idag har retoriken förändrats från ras till kultur för att bli mer rumsrena och locka till sig nya väljare. Bilan menade att åsikterna finns kvar men den stora skillnaden är att man inte pratar om det öppet om sina åsikter på samma sätt som tidigare. Hatet har bytt skepnad. 

Expo ger bland annat ut tidskriften med samma namn. Siftelsen startade 1995 av journalisten och författaren Stieg Larsson. Expo jobbar aktivt med att sprida kunskap och granska rasistiska och högerextremism i Sverige och världen.

Här kan du läsa mer om Expo.

Dela: