Smygpremiär för fjärilsrestaurang

På Globala gymnasiet håller vi på att skapa en "fjärilsrestaurang". Vi vill bjuda in dessa vackra och viktiga pollinatörer till vår urbana miljö sm en del i firandet av Världsmiljödagen den 5 juni. Pollinatörer utför viktiga ekosystemtjänster för oss människor och de blir allt mer hotade i storstaden.  Tanken är att den 5 juni inviga den lilla fjärilsträdgården och släppa ut tistelfjärilar som just nu befinner sig på larvstadiet. Projektet görs i ett samarbete med en skola i Mumbai, som också håller på att skapa en fjärilsträdgård. Deras trädgård innehåller citronträd, mango och andra exotiska växter, medan vår är lite mer blygsam och mestadels består av lavendel, gullvivor och tistlar, som våra fjärilar är vana vid. Det är en grupp elever i åk 1 på SA-programmet som i ämnet naturkunskap håller i projektet och rent praktiskt har förberett, planterat och skapat trädgården. Stor hjälp har de också haft av Lotta Frecon, som i vanliga fall arbetar i biblioteket, men har stor erfarenhet av såväl biologi som trädgårdsodling. Tanken är att detta är starten på något större. Förhoppningsvis blir det så småningom en grön oas på skolan på en plats som idag inte används överhuvudtaget.

Idag smygstartade restaurangen och fick sitt första besök! Det var klass 1d från Gustav Vasa skolan som hade fött upp egna tistelfjärilar och nu ville låta dom få ett nytt hem. Fjärilarna Gunnar, Svante, Lars och Julia var lite tveksamma först, men kom sen ut ur sin nätbur. En icke namngiven fjäril passade också på att rymma iväg. Men efter en stund fann de nykläckta fjärilarna sig väl tillrätta i de två pallkragarna.

Välkomna säger vi till våra första gäster!
 

Text: Lotta Jankell
 

Dela:
Kategorier: