"Årets Guldråtta" till Globala!

Globala gymnasiet med vår eminenta skolrestaurangspersonal har idag (4:e november) på Vegovision-mässan tilldelats priset "Årets guldråtta".

Juryns motivering lyder:
"Årets guldråtta är vardagshjältar i ordets rätta bemärkelse. Varje dag har de serverat mer hållbara och djuretiska måltider till sina elever och gått i bräschen för att bryta mot köttnormen. Globala gymnasiet är en stor källa till inspiration för annan kommunal och offentlig verksamhet. De visar att förändring sker tallrik för tallrik".

Priset har delats ut sedan 1987. Utmärkelsen ges till någon eller några som har gjort en exceptionell insats för djuren under året. I år gick priset till oss på Globala gymnasiet vilket gör oss såklart maximalt vegostolta!

Vill du veta mer om Vegovision och priset Guldråttan - läs här!
 

Dela:
Kategorier: