Till innehåll på sidan

För dig som går årskurs 9

Här har vi samlat information för dig som går i åk 9.

Antagning 

Du söker till Globala gymnasiet genom Gymnasieantagningen Stockholms län (https://gymnasieantagningen.storsthlm.se/). Alla som bor i Stockholms kommun kan söka till Globala gymnasiet. Om du bor utanför kommunen finns det ett så kallat samverkansavtal med kommuner i Stockholms län. För aktuell information se Gymnasieintagningens information om samverkansavtal.

Öppet hus i maj

Den 6 maj har vi digitalt öppet hus klockan 18.00-19.00. Du kommer då att få träffa elever, lärare och rektor när vi livesänder från skolan. Länk till livestreamen kommer vi att publicera här och på våra sociala medier. 

Öppet hus - titta igen

I början av februari livesände vi Öppet hus. Du kan titta på allt nu i efterhand.

Samhällsvetenskapliga programmets öppet hus
Ekonomiprogrammets öppet hus
Estetiska programmets öppet hus
Naturvetenskapsprogrammets öppet hus

Tyvärr kan du inte besöka skolan i nuläget. Vi följer FHMs rekommendationer och riktlinjer gällande Covid-19.

Filmer

I våra filmer på Youtube kan du titta på skolans lokaler och höra elever, lärare och rektor berätta mer om skolan.

Livet efter Globala 

Är du nyfiken på vad du kan göra när du har gått klart din utbildning hos oss? Här kan du läsa intervjuer med tidigare elever.

Antagning till SA Global Spetsutbildning

Till SA Global Spetsutbildning kan du söka var du än bor i landet eftersom det är riksintag till spetsutbildningar. Vi tar in 15-20 elever varje år, och du söker med hjälp av betyg, en skriftlig motivering till varför du vill gå utbildningen samt en intervju. Vi kallar alla som har sökt utbildningen i första och andra hand på intervju, och ibland även tredje hand. Efter valet blir du kallad till intervju och du får då också instruktioner angående den skriftliga motiveringen som vi vill ta del av innan intervjun. Intervjuerna sker i mars. Efter omvalet i maj kommer ytterligare intervjuer att genomföras med nya första- och andrahandssökande. 

ANSÖKAN & KODER

Mer info om antagning och sökkoder finns på gymnasieantagningens hemsida 

EKEKO-GL= EK Ekonomi med profil Globalt Entreprenörskap

ESEST000SA-GL = ES Estetik och media - bild- och samhällsprofil

NANAS000H-GL = NA Naturvetenskap och samhälle - profil hållbar utveckling

NANAT000H-GL - NA Naturvetenskap - profil hållbar utveckling

SASAM000G-GL = SA Samhällsvetenskap Global profil

SASAM0S - GL = SA Samhällsvetenskap Global profil Spetsutbildning

IMSPR-GL = Programförberedande språkintroduktion 
 

Ingress: 
Här har vi samlat information för dig som går i åk 9.